Jan Hus a Tomáš Garrigue Masaryk - mají co říci dnešku?

25. červen 2015

Jak chápal zakladatel ČSR osobnost Jana Husa, upáleného před 600 lety v Kostnici? Jak zapojil Jana Husa do své koncepce českých dějin a do politických zápasů své doby? Jak souvisel upálený Mistr s Masarykovou Českou otázkou a proč vedl Masaryka ke kritice liberalismu?

A jaké postavení zaujímá (či může zaujmou) Jan Hus v soudobé české společnosti? Nad těmito otázkami uvažuje v rozhovoru filozof, prof. Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a předseda správní rady Masarykova ústavu Jan Zouhar v Pátečním večeru. Připravil a provází Tomáš Sedláček.

autor: Natalie Oweyssi
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...