Jan Hanč: Svědomí/Svoboda/Umění

Jan Hanč, sportovec, atlet, básník
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Hanč, sportovec, atlet, básník

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Tři texty z pozůstalosti básníka, překladatele a prozaika. Uvádíme při příležitosti 55. výročí úmrtí autora. Poslouchejte on-line do 25. července 2018.

Básník, autor deníkových záznamů, prozaik a překladatel Jan Hanč se narodil 30. května 1916 v Plzni. Ze sekundy pražského reálného gymnázia přestoupil na měšťanskou školu a po jejím dokončení v roce 1932 maturoval na dvouleté obchodní škole v Karlíně. Byl zaměstnán ve firmě svého otčíma Pragofruct, zabývající se dovozem ovoce.

Od 1948 pracoval jako plánovač v ČKD Praha. Celý život se věnoval lehké atletice, zprvu aktivně, později jako trenér. Od roku 1934 přispíval zprávami, články a fejetony o sportu a sportovním životě do časopisu Atlet. Během války navázal kontakt s výtvarníky a literáty ze Skupiny 42. Po roce 1945 publikoval v časopisech a ve výstavních katalozích.

Pozůstalost Jana Hanče obsahuje rukopisy poezie, prózy a třináct deníkových sešitů (z největší části pocházejících z posledních let autorova života). Úryvky byly publikovány v šedesátých letech v Tváři, Slovenských pohladoch, sborníku Podoby (1967) aj. Z němčiny přeložil Minutové romány Petra Altenberga (1958). Je spoluautorem knih o lehké atletice: Od startu k cíli (1962) o slavných osobnostech a Sprinty (1962, obě s M. Horčicem). Poslední léta života Jana Hanče byla poznamenána těžkou chorobou. Zemřel 19. července 1963 v Praze.

Texty byly vybrány z knihy Jan Hanč: Události. Praha: Torst, 1995.

Účinkuje: Lukáš Hlavica
Režie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2006.

Spustit audio
autoři: Petr Turek, Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby