Jan Czech st., Oldřich Kaiser, Jiří Lábus: Hovory o ničem (3/4)

03394835.jpeg

On-line do čtvrtka 26. listopadu 2015.

Čtyřdílný cyklus poslouchejte na Vltavě od 6. listopadu 2015 každý pátek vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Ve vltavském Kabinetu si připomeneme cyklus krátkých improvizací, které v březnu roku 1989 natočili v Českém rozhlase Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. V rámci parodie na neplodné rozhlasové besedy propůjčují oba herci svoje hlasy nejrůznějším postavám a - jak slibuje název cyklu - debatují o ničem.

Pořad je pozoruhodný také tím, že se v něm poprvé objevily některé postavy a charaktery z pozdějšího nekonečného seriálu o rodince Tlučhořových. U umakartového stolu besedují Růžena Hulínová, básník Ctirad Ztepilý alias Mirko Hýl, Božena Tlučhořová, Patrik Puch a Fanda Čadák zvaný Páťa.

02780411.jpeg

Ostatně o této souvislosti hovoří Jan Czech už v roce 2004 na stránkách Pražské scény: „Jeho prvopočátky můžeme zasadit už do druhé poloviny 70. let, kdy vznikaly první podněty ´při pobytech v malém rekreačním domečku v obci Krty, [...] při slavných Tajných závodech, při cestách do Plzně na premiéry Naďi Konvalinkové a vůbec v divadelních klubech té doby, po představeních Ypsilonky a jinde, všude tam, kde serealita (tehdy nikterak barvitá a vábná) začala proměňovat rozehráváním a dotahováním do absurdních poloh, které neměly konec.´ Samotnému seriálu Tlučhořovi potom předcházely již improvizované rozhlasové hry, a pořady Piš, ptej, slyš a Besedy u umakartového stolu aneb Hovory o ničem (1989).“

03394831.jpeg

Osoby a obsazení: moderátor, básník, Božena (Jiří Lábus) a Páťa, Růžena, Patrik (Oldřich Kaiser)

Autoři: Jan Czech st., Oldřich Kaiser, Jiří Lábus Dramaturgie: Viktorín ŠulcRežie: Ivan Holeček

Natočeno v roce 1989.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby