Jan Blahoslav: Česká řeč jest pěknější než jiné... Krátká úvaha o češtině z pera bratrského biskupa
20. února uplyne 500 let od narození Jana Blahoslava, humanistického vzdělance a biskupa Jednoty bratrské. Jeho úryvky z úvah o vzdělání poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Jan Blahoslav psal vzdělavatelské spisy a náboženské úvahy, přeložil Nový zákon, sepsal počátky Jednoty bratrské, pečoval o vyšší vzdělání bratrské mládeže a ve slavné Filipice proti Misomusům odmítl agitaci staromilců proti humanistické vzdělanosti. Je také autorem Gramatiky české – takřka celoživotního díla, na kterém pracoval dle vlastních slov dvacet let. Byl ale také básníkem a esejistou.
U příležitosti výročí zařazujeme krátkou úvahu o češtině.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.