Jaký byl Leonard Cohen? Poslechněte si exkluzivní dokument o legendárním zpěvákovi

Ve věku 82 let zemřel kanadský hudebník a spisovatel Leonard Cohen. Zpráva se objevila v pátek ráno na jeho oficiálním facebookovém profilu. V souvislosti s touto smutnou zprávou publikujeme na týden rozhlasový dokument norské autorky Kari Hesthamar věnovaný hudebnímu vizionáři, který za svou kariéru natočil 14 alb. To poslední, You Want It Darker, vyšlo teprve před třemi týdny.

Ve svých dokumentech zůstává Kari Hesthamar v pozadí: s empatii naslouchá vyprávění, které jen místy přeruší shrnujícím komentářem, majícím formu takřka vnitřního monologu. V době, kdy Leonard Cohen prakticky nedával rozhovory, se jí podařilo získat jeho důvěru a po dobu tří dnů natáčela jeho vzpomínky a téměř filosofické reflexe.

Její dokument Pokud to bude tvá vůle je působivý blízkostí. Není to interview, které by bylo možné pořídit v rozhlasovém studiu. Cohena zde zachytila jako obyčejného muže, mluvícího o svém životě, rozličných setkáních a momentech své umělecké kariéry. Dokument umocňují ukázky z Cohenových písní, které se vzájemně doplňují s jeho vyprávěním. Byl velmi tichý a skromný,“ vzpomíná na natáčení autorka. Strávili jsme hodně času společným mlčením…

Poslechněte si titulní píseň z posledního Cohenova alba: