Jakub König: She

Jakub König, Kittchen (2016)
Jakub König, Kittchen (2016)
0:00
/
0:00

Příběh jednoho podivínského muže, který žije opuštěně v temném bytě přikrytém masivem Nuselského mostu. Jednoho dne však do jeho světa vstoupí Ona a dost významně s ním zacloumá. Povídku českého hudebníka a textaře s jeho vlastním hudebním doprovodem poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. Účinkuje Miloslav König. 

Na malém pódiu lehce zadýchaného klubu stojí drobný muž, spíš trochu chlapeckého vzhledu, v ruce má kytaru, před sebou mikrofon… To je nejčastější obraz Jakuba Königa. Měnívají se především detaily – někdy má na hlavě a přes obličej černou kuchařskou masku, jindy je kolem něj několik dalších hudebníků. Hudebních projektů, ve kterých König působí, je totiž standardně hned několik. Ty nejvýraznější jsou dnes právě onen tajemný kuchař zvaný Kittchen a také o něco megalomanštější Zvíře jménem podzim, kde se různě proplétají skoro dvě desítky hudebníků.

„Zvíře“ ale není tak ambiciózní projekt jen vzhledem k počtu zúčastněných, k hudební stránce věci totiž přibyla i textová. A to nejen v podobě textů písňových, ale i v podobě knižní. Útlý svazek nazvaný také Zvíře jménem podzim vyšel předloni v nakladatelství Paseka.

Rukopis knihy Zvíře jménem podzim

Ani k tvorbě textů tedy Jakub König rozhodně nemá daleko – nejprve studoval na katedře scenáristiky FAMU, později zakončil obor text a scénář na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Kromě výjimečných slov ke svým skladbám psal svého času i delší formáty. Už v roce 2003 založil blog, kam pod přezdívkou canny (zkomolenina jeho jména) věšel nejrůznější texty.

Odtud také pochází povídka She, která je ovšem ještě starší. Jakub König ji napsal v létě roku 1998, tedy ve svých dvaceti letech. Vypráví v ní příběh jednoho podivínského muže, který žije opuštěně v temném bytě přikrytém masivem Nuselského mostu. Jednoho dne však do jeho světa vstoupí Ona a dost významně s ním zacloumá.

König v textu staví tak trochu snovou realitu, podivné napětí a zvláštní druh nostalgie. Do rozhlasového zpracování to všechno pod vedením režisérky Izabely Schenkové přenesl Miloslav König. Tyto dva Königy nespojuje jen jejich jméno, ale především fakt, že jsou oba výrazné talenty svých oborů. Miloslav se navíc také věnuje hudbě ve své kapele Spal.

02497011.gif

Na rozhlasových vlnách se teď potkávají poprvé a hned velmi intenzivně. Rukopis povídky totiž pracuje i s hudebním textem k písni, kterou však Jakub König do té doby nenahrál. Až teď, přímo pro rozhlas. Miloslavův projev tak na některých místech podbarvuje Jakubova originální hudba a v závěru povídky navíc zazní celá skladba. Oba Königové se tak na půlhodinu rozhlasového vysílání stanou jedním hlasem. Hlasem, který posluchače zavede do temného domu a představí mu Ji!

Z autorova rukopisu připravila Klára Fleyberková.
Účinkuje: Miloslav König
Režie: Izabela Schenková

Natočeno v roce 2018.