Jaké příběhy o nás vypráví naše data? A kdo je vidí? Big Brother Film Festival otevírá diskuzi
Jaké svobody nám nabízejí a berou digitální technologie? Umíme si ještě představit život pouze v analogu? I těmto tématům se věnuje Big Brother Film Festival.
Big Brother Film Festival přináší do Prahy tři filmové diskuzní večery. První proběhne v kině BIO OKO ve čtvrtek 16. září, další dvě setkání se uskuteční 23. září v prostoru39 a 30. září v Pražském kreativním centru. Tématem prvního festivalového setkání je masový biometrický dohled. V BIO OKO proběhne česká premiéra dokumentu Big Brother: A World Under Surveillance (2019). Režisér Sylvain Louvet se v tomto snímku zabývá biometrickými systémy ve Francii a v Izraeli, pátrání ho zavede až k detenčním táborům pro Ujgury v Číně. Další dvě diskuzní setkání se zaměří na otázky moci technologických gigantů a práva na analog i na potřebu digitální hygieny.
Za akcí Big Brother Film Festival stojí platforma KINOLAB, která spojila své síly s organizací IuRe/Digitální svobody. V diskuzi Barbory Johansson, Hynka Trojánka a Lukáše Pilky, kterou provází Jitka Kostelníková, padnou i praktické tipy, jak pracovat s vlastní digitální stopou. Lukáš Pilka zmíní i datový experiment v podobě filmového projektu, Made to measure, který před pár dny v Linci představil mezinárodní Festival Ars Electronica 2021.
Související
-
Jak se ze studenta stane filmový profesionál? Chce to odvahu být autentický. A umět pitchovat
Hanka Malaníková si na 55. MFF KV povídá s dramaturgyněmi Annou Kořínek a Sandrou Hezinovou, slovenským režisérem Michalem Blaško a maďarskou režisérkou Hajni Kis.
-
I kvalitní přírodovědné dokumentární filmy a skvělé knihy mohou způsobit devastaci reálné přírody
Příroda není jen turistická atrakce, ale žije v ní i někdo jiný než my a možná na nás není zvědavý. Co nás učí přírodovědné průniky do estetiky a uměnověd?
-
Olomoucký filmový festival AFO i snímek Osobní život díry ukazují poetiku vědeckého poznání
Artcafé se otevřelo vědě, právě tak město Olomouc, kde od 27. dubna do 11. května probíhá 56. ročník mezinárodní festivalu populárně-vědeckých filmů AFO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.