Jaká témata zpracovávají zahraniční autorky a co je pálí? Mozaika přináší rozhovory z festivalu Svět knihy

Kniha může být i zbraň. Autorka knihy Svolení a ředitelka nakladatelství o emancipační roli literatury a změně perspektivy

Sotva čtrnáctiletá dívka a padesátník. Netradiční romance, nebo zneužívání? To není jiný pohled na Nabokovovu Lolitu – Vanessa Springora takový vztah ve Francii osmdesátých let zažila a napsala o tom knihu Svolení. V rozhovoru pro Mozaiku prozradila, co dokáže změnit literatura, a nakolik dokázala odpustit sobě i své matce, která ji tehdy neochránila.

Vanessa Springora: Svolení, Host 2021

Krátce před jejími čtrnáctinami se o ni začal zajímat slavný spisovatel. Padesátník ji okouzlil a nakonec i svedl. V té době to však v bohémské francouzské společnosti nikoho nepohoršovalo. Vanessa Springora si ale následky podivného vztahu nesla ještě dlouho. Až nedávno se s tehdejšími zážitky vypořádala vlastní knihou nazvanou Svolení, která vzbudila velký rozruch na francouzské kulturní scéně.

Co pro ni její vydání znamenalo, jak se vypořádat s minulostí a jak podobné věci řešit v současnosti, jak literatura mění perspektivu a nakolik může měnit svět, na to se autorky a ředitelky nakladatelství Julliard na festivalu Svět knihy ptala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.

Spustit audio

Související