Jaká témata zpracovávají zahraniční autorky a co je pálí? Mozaika přináší rozhovory z festivalu Svět knihy
Kniha může být i zbraň. Autorka knihy Svolení a ředitelka nakladatelství o emancipační roli literatury a změně perspektivy
Sotva čtrnáctiletá dívka a padesátník. Netradiční romance, nebo zneužívání? To není jiný pohled na Nabokovovu Lolitu – Vanessa Springora takový vztah ve Francii osmdesátých let zažila a napsala o tom knihu Svolení. V rozhovoru pro Mozaiku prozradila, co dokáže změnit literatura, a nakolik dokázala odpustit sobě i své matce, která ji tehdy neochránila.
Krátce před jejími čtrnáctinami se o ni začal zajímat slavný spisovatel. Padesátník ji okouzlil a nakonec i svedl. V té době to však v bohémské francouzské společnosti nikoho nepohoršovalo. Vanessa Springora si ale následky podivného vztahu nesla ještě dlouho. Až nedávno se s tehdejšími zážitky vypořádala vlastní knihou nazvanou Svolení, která vzbudila velký rozruch na francouzské kulturní scéně.
Co pro ni její vydání znamenalo, jak se vypořádat s minulostí a jak podobné věci řešit v současnosti, jak literatura mění perspektivu a nakolik může měnit svět, na to se autorky a ředitelky nakladatelství Julliard na festivalu Svět knihy ptala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.