Jaká témata zpracovávají zahraniční autorky a co je pálí? Mozaika přináší rozhovory z festivalu Svět knihy

Vlámská židovská komunita je uzavřená nadvakrát. Belgická spisovatelka Margot Vanderstraeten proniká do skrytých barvitých světů

Její knihy nadchly i belgickou královnu Mathilde. Čím vším dokážou její vhledy do světa ortodoxních Židů v Belgii nadchnout i další čtenáře, proč je v nich důležité jídlo a jak těžké je proniknout do uzavřené komunity chasidských Židů, na to se spisovatelky Margot Vanderstraeten ptala amerikanistka Hana Ulmanová. 

Margot Vanderstraeten je belgická spisovatelka a novinářka. Absolvovala obor tlumočnictví a překladatelství francouzština-španělština, a na studia si vydělávala prací u moderně ortodoxní židovské rodiny v Antverpách. Nakoukla tak do světa, jehož čas, směr a rytmus i dnes udává 613 přikázání, a napsala o něm autobiografický román Mazl tov. Na jeho úspěch pak navázala titulem Minjan, který právě vyšel česky a opět v překladu Radky Smejkalové, znovu v Nakladatelství Garamond. Vydání přijela autorka podpořit osobně na  Svět knihy – a při této příležitosti poskytla amerikanistce Haně Ulmanové následující rozhovor.

autoři: Hana Ulmanová , Šárka Jančíková
Spustit audio

Související