Jaká témata zpracovávají zahraniční autorky a co je pálí? Mozaika přináší rozhovory z festivalu Svět knihy

Psaní musí vycházet z těla. Při popisu truchlení pomohla psycholožce a filozofce Miře Marcinów beletrie místo teorie

Jak spolu souvisí psaní a tělo? Dokáže zkušenost smrti blízkého člověka lépe zachytit esejistika, literatura faktu nebo umělecká literatura? Na to se polské spisovatelky Miry Marcinów autorky knihy Osiřelec ptala Anna Luňáková.

Polskou spisovatelku, vystudovanou filozofku a psycholožku Miru Marcinów mohou čeští čtenáři znát prostřednictvím překladu jejího beletristického debutu Bezmatek z roku 2020. Ten vyšel česky v lednu 2022 jako Osiřelec v překladu Lucie Zakopalové v Nakladatelství Argo. Kniha vynesla autorce prestižní cenu Paszport Polityki a nominaci na literární cenu Nike. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.