Jaká témata zpracovávají zahraniční autorky a co je pálí? Mozaika přináší rozhovory z festivalu Svět knihy

26. červenec 2022

Italské spisovatelky Viola Ardone, Donatella Di Pietrantonio nebo Francesca Melandri, autorky popisující vpád historie do života jednotlivce jako Nino Haratischwili, Petra Rautiainen či Naomi Wood, anebo tvůrci, které inspirovala osobní zkušenost jako Vanessa Springora a Mira Marcinów. Se všemi si na letošním veletrhu Svět knihy povídaly naše redaktorky a spolupracovnice. Poslechněte si je i vy.

Všechny epizody

Proč je důležité psát o historii a zejména o té ne tak dávné? Jak je (nejen pro Italy) důležitá rodina a čím nás naši bližní obohacují i zatěžují? Nakolik nás determinuje místo, z něhož pocházíme? Dokáže literatura měnit svět? A jak už ho mění politická i jiná korektnost? Pro které autory je psaní spíš intuitivní záležitost a kdo promýšlí každé slovo? O tom všem si se zahraničními literáty povídaly Šárka Jančíková, Hana Ulmanová nebo Anna Luňáková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.