Jaká témata zpracovávají zahraniční autorky a co je pálí? Mozaika přináší rozhovory z festivalu Svět knihy
Násilí nikdy nepoužívám pro efekt. Britská spisovatelka Cara Hunterová o psaní detektivek a fascinaci skutečným zločinem
Jak se vyvíjí současný detektivní žánr? Proč svoje krimi romány zasadila do prostředí univerzitního města Oxford a nakolik se inspirovala u Agathy Christie? O tom si s britskou autorkou Carou Hunterovou povídala na festivalu Svět knihy naše anglistka a amerikanistka Hana Ulmanová.
Cara Hunterová je spisovatelka žijící v britském Oxfordu, do něhož taky zasadila děj svých kriminálních románů. Česky její tituly s případy inspektora Adama Fawleyho vydává brněnské nakladatelství Host – letos na náš trh uvedlo už pátý svazek nazvaný Celá pravda, který pro Mozaiku nedávno recenzovala amerikanistka Hana Ulmanová. Ta se teď měla možnost v rámci pražského literárního festivalu Svět knihy s autorkou setkat osobně, a povídala si s ní o tom, jak navazuje na tradice britské detektivky, čím zbavuje čtenáře předsudků a provokuje je, a jak se to má v jejích knihách s otázkami viny a trestu.
Související
-
Svět knihy ve velkém. Červnový literární festival nabídl italské lahůdky, hlas svobody a řadu hostů
Žijí pro knihy. Leïla Slimani, Luigi Zoja, Nino Haratischwili, Etgar Keret nebo Viola Ardone, to je jen malý výsek hostů, kteří se letost účastnili veletrhu Svět knihy.
-
Italská literatura se od české liší emocionalitou, my jsme větší cynici, říká ředitel Světa knihy
Chtěli bychom vzdát hold lidem, kteří žijí pro knihy, píší je, čtou, půjčují. Obor si prochází nelehkým obdobím, i Svět knihy by rád pomohl ukrajinskému knižnímu průmyslu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.