Jak zní vzpomínky? Hudba labelu Clay Pipe Music je jako cestovní deník bez velkých příběhů
Hudba londýnského labelu Clay Pipe Music připomíná mapy a cestovní deníky. Zároveň vyplňuje mezeru mezi akustickým folkem, instrumentální komorní hudbou a ambientem.
Malý Label Clay Pipe Music existuje už více než deset let a mezi oblíbené značky ho řadí například i Jarvis Cocker. Frances Castle, hudebnice, ilustrátorka a zakladatelka labelu, v minulosti pracovala v herním průmyslu a podílela se třeba i na vizuální podobě videoherní série o Harrym Potterovi. Teprve práce v malém nakladatelství jí ale umožnila ventilovat její tvůrčí přetlak. Všechny desky vydané u jejího labelu mají společnou vizuální identitu, o kterou se stará sama zakladatelka. Hlavně ale mají společné téma – každá z nemnoha nahrávek vydaných u Clay Pipe Music se zaobírá místem, časem a cestou.
Frances Castle staví prostřednictvím vydávaných desek svébytný svět, kde se ulice viktoriánských měst propojují s bezstarostnými chvílemi dětství. Mísí se v nich vzpomínky na cestování z hlučného velkoměsta na venkovskou samotu a neviditelná hranice mezi urbánním a rurálním dostává hudební tvar. Občas se na desce objeví i kosmické syntezátory, případně podivně pokroucená verze barové popové kapely. V každém případě jde ale o hudbu, která velmi specifickým způsobem pracuje se vzpomínkami. I když jsou to často vzpomínky někoho, koho ani neznáte.
Související
-
Label Houndstooth je o krok napřed. Kdo za ním stojí a jakou má vizi hudební budoucnosti?
Anna Ribanská pravidelně představuje pozoruhodné elektronické labely současnosti. Tentokrát se zaposloucháme do releasů britského vydavatelství Houndstooth.
-
Proměnlivý hudební záliv jménem Miasmah nabízí prostor k zamyšlení
Vydavatelství Miasmah slaví 15 let fungování. Label Erika Skodvina prošel vývojem od produkce indie elektroniky, přes post-klasiku až po řadu směrů infikovaných rockem.
-
Hudba labelu Posh Isolation zní, jako když znovu vyjde slunce nad zničeným městem
Dánský kolektiv vstoupil do roku 2021 s akustickou baladou, v katalogu má ale i opulentní ambientní kompilaci na podporu uprchlíků v Řecku nebo dystopické symfonie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.