Jak zalichotit Marianu Pallovi?

22. březen 2002

Známý výtvarník se nedávno vyjádřil, že v současné české próze má nejraději Mariana Pallu - a brněnský Petrov mu zřejmě dává za pravdu, když nyní tomuto středogeneračnímu tvůrci vydal cosi jako sebraný spis - tentokrát ještě s decentním nadtitulem "vybrané kousky z Mariana Pally". Tento nadtitul je i souhrnným názvem publikace, která se skládá z upravené reedice dvou autorových starších knížek Jak zalichotit tlusté ženě a Kdyby byl krtek velkej jako prase .

V redakci Petrova museli mít z této reedice velké potěšení, protože si s ní s gustem pohráli. Díky tomu třímáme v ruce roztomilý dvojsvazek v jednom svazku, který můžete číst z jedné či z druhé strany, z jedné "Ženu", z druhé "Krtka", a uprostřed knihy narazíme na dva obsahy a na dvě tiráže. Proto také můžeme pouhým převrácením svazku plynule při četbě přecházet z poezie do prózy a naopak, přičemž stále setrváváme v kouzelném světě Mariana Pally - leč s vědomím, že se autorova poetika již poněkud posunula, jak to dokazuje jeho předloňský crazy román Zápisky uklízečky Maud . Nicméně má Pallův starší i novější typ humoru pořád své opodstatnění - a pro reedici "Ženy" se autor rozhodl, jelikož prý "tloustnutí našich žen stále pokračuje", zatímco nová podoba "Krtka" prý vznikla tak, že na toaletě ze své sbírky vytrhával básně, co se mu nezdály. Sítem tudíž prošly i takové texty, které by šlo uplatnit jako parodie na volební slogany, kupříkladu: Kdo se při líbání nedusí / musí mít plíce .

Marian Palla

K tomu, abychom se začetli do prozaických momentek a úvah z pera Pallova, musíme mít především smysl pro humor, navíc smysl pro humor černý, absurdní čili nonsensový, takový, kde takřečené přirozené souvislosti vyznívají úplně nehorázně a naopak ty zcela nemyslitelné se stávají těmi nejkaždodennějšími. A tak se v knize (znovu po šesti letech) potěšeně dozvídáme, jak odpustit žralokovi, který vám ukousl nohu, jak vylepšit vlastní stín, proč učit kočku kakat do peřin nebo proč je výhodné nechat si zašít ruce do břicha. To poslední snad humorista Palla neudělá: nemohl by potom psát a to by byla opravdu škoda!

autor: Vladimír Novotný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?