Jak uniknout rutině: Jihoafrický cellista Abel Selaocoe i indonéská pentatonika v Sedmém nebi Petra Dorůžky

30. červen 2023

Nejen život sám, ale konkrétně i hudba přináší rizika. Tvůrce buď sleduje bezpečně vyšlapané stezky, ale též se může vydat do neprozkoumaných světů. Jeho hudba se tak změní v dobrodružnou, ale i riskantní expedici.

Bezpražcová loutna oud je nástrojem s dva tisíce let dlouhou historií. I když se jí zjednodušeně říká arabská, je běžná i mimo arabský svět, v Arménii, Izraeli i Turecku. Historie nástroje sahá do starověké Mezopotámie, loutna oud byla předchůdcem kytary, evropské loutny i dalších strunných nástrojů. Navzdory dlouhé historii se hráčská technika na tento nástroj stále vyvíjí, a přesně takovým inovátorem je Mehmet Polat. Kořeny má v Turecku, žije v Nizozemí, a své nové album Embodied Poetry připravoval dva roky.

Hiram Salsano

Sběratelka a zpěvačka Hiram Salsano pochází regionu jižně od Neapole. Téměř dvacet let studovala lidové umění v horských oblastech ve vnitrozemí, své nové album nazvala Bucolica, což je poetické označení pro život na venkově. Lokální tradice autorka zpracovává s rafinovaným doprovodem zvukových smyček, akordeonu, dud, šalmaje a třeba i lidského dechu.

Nusantara 

Indonésie do hudební historie vstoupila díky pentatonickým melodiím i orchestrům gamelan, kombinujícími gongy s dalšími kovovými perkusemi. Indonéský tanec Djanger z ostrova Bali nahrál například před půl stoletím jazzový klarinetista Tony Scott na stejnojmenné album spolu s elitním ansámblem Indonesian All Stars. Indonéské orchestry gamelan ovlivnily i francouzského skladatele Claude Debussyho, amerického minimalistu Steve Reicha a též rockery John Cala či Davida Byrna. Díky koloniálním vazbám žije řada Indonésanů v Nizozemí, kde vznikla skupina Nusantara Beat.

Spustit audio

Související