Jak se žije potomkům Ludvíka Vaculíka v Topičově vile? Navštivte je s námi v předposledním dílu o osudech objektů slavných!

11. březen 2023

Ve čtvrtém dílu pětidílného cyklu navšítívíme s Miroslavem Buriánkem vilu, kterou v současné době obývá rodina Jana Vaculíka, nejmladšího ze spisovatelových synů.

Topičova vila v Dobřichovicích

Secesní dům si nechal postavit v Dobřichovicích u Prahy proslulý pražský nakladatel a významný představitel moderní knižní kultury František Topič jako letní byt. V roce 1973, v době kdy byli všemožně vylučováni z veřejného života, koupili dům v Dobřichovicích od překladatelky a komenioložky Milady Blekastadové, vnučky nakladatele Františka Topiče, Marie a Ludvík Vaculíkovi. Dům byl notně zchátralý a obsazený nájemníky, třemi staršími ženami. Milada Blekastadová, trvale žijící v Norsku, si ponechala pro své občasné užívání místnost s původním vybavením.

Dvojvila bratří Čapků: Karlův vchod, Josefův vchod…

Vila byla vystavěna v letech 1923–1924 podle projektu Ladislava Machoně. V září 2013 schválilo zastupitelstvo Prahy 10 odkup poloviny dvoupatrového domu (část Karla Čapka) s rondokubistickými prvky. Vila je v tuto chvíli prázdná a jsou prováděny přípravné práce související s chystanou rekonstrukcí.

Přispět k jejímu úspěchu může i veřejnost. Vypsána už byla výzva zájemcům, kteří by chtěli věnovat některý z předmětů, které nyní v objektu chybí. Návrat předmětů denní potřeby, zejména zařizovacích předmětů koupelny a svítidel, je nutnou podmínkou uvedení interiéru vily do podoby druhé poloviny 30. let 20. století. Zájemci se mohou obrátit přímo na MČ Praha 10.

Semlerova rezidence od architekta Adolfa Loose

Na Klatovské třídě v Plzni byl historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových realizovaný v letech 1933–1934 do původního bytového domu na základě návrhu architekta Adolfa Loose. Slavný architekt zemřel v roce 1933, a tak projekt rozpracoval jeho žák a tehdejší spolupracovník Heinrich Kulka.

Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží; jeho jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni i Čechách vůbec.

Objekt, který je nyní ve správě Západočeské galerie v Plzni, byl veřejnosti zpřístupněn po celkové rekonstrukci v září 2022.

Zlínská vila Miroslava Zikmunda

V prvním zastavení cyklu jsme navštívili s Miroslavem Buriánkem dům, který byl ve 30. letech postaven firmou Baťa a bezmála sedmdesát let byl domovem cestovatele Miroslava Zikmunda.

Funkcionalistickou vilu nechala ve 30. letech 20. století postavit firma Baťa pro vládního radu Josefa Januštíka. V roce 1953 ji koupil Miroslav Zikmund od nevlastního Januštíkova syna režiséra Elmara Klose. Vzhled vily, která je ve velmi dobrém stavu, se během dalších sedmdesáti let téměř nezměnil.

Interiér je naplněný tisíci knih a stovkami předmětů získaných ze Zikmundových cest po světě. V době normalizace sloužil objekt také jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu.

autor: Miroslav Buriánek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?