Jak se ze studenta stane filmový profesionál? Chce to odvahu být autentický. A umět pitchovat

1. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zleva: German Golub, Glen Bay Grant, Kateřina Hroníková, Ninna Pálmadóttir, Mathias Seebacher, Jerry Hoffmann, Marcell Farkas, Hyun Lories, Irene Albanell Mellado, Magdalena Gajewska, Andreas Horvath, Karel Och

Hanka Malaníková si na 55. MFF KV povídá s dramaturgyněmi Annou Kořínek a Sandrou Hezinovou, slovenským režisérem Michalem Blaško a maďarskou režisérkou Hajni Kis. 

Už po sedmé se na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary (MFF KV) představila sekce nazvaná První podání (Future Frames: Generation NEXT of European Cinema), kterou tvoří krátkometrážní absolventské filmy deseti vybraných evropských režisérů. Dramaturgyně z programového oddělení karlovarského festivalu, Anna Kořínek a Sandra Hezinová, v rozhovoru vysvětlují, na základě jakých kritérií vybírají z více než sedmdesáti snímku desítku těch, které jsou pak se vší slávou uvedeny na mezinárodním filmovém festivalu kategorie A. „Pro sekci První podání je specifické, že se v ní zrcadlí aktuální témata – třeba taková, která ještě nejsou v celovečerním filmu tak pokryta,“ popisuje Sandra Hezinová.

Dramaturgyně Sandra Hezinová a Anna Kořínek s Hankou Malaníkovou

Ovládnout umění filmu i pitchingu

Jedním z těch, kterým karlovarský festival pomohl nastartovat profesionální kariéru, je i slovenský režisér Martin Blaško. V roce 2017 byl se svým bakalářským filmem Atlantida, 2003 vybrán nejen do programu První podání na MFF KV, ale předtím i do Cannes, do obdobné sekce zvané Cinéfondation. O čtyři roky později už Blaško přijel do Varů uvést v předpremiéře první část třídílné série Podezření, kterou vyrobila a od února bude vysílat Česká televize. Jak potvrzuje, důležitou schopností začínajícího tvůrce je ovládnout umění takzvaného pitchingu, tedy prezentace budoucího filmu potenciálním investorům, sales agentům a distributorům.

Slovenský režisér Michal Blaško

V ArtCafé uslyšíte i debutující maďarskou režisérkou Hajni Kis, která jen pár hodin před rozhovorem prožila světovou premiéru svého prvního celovečerního snímku Jiná smečka, který byl v rámci 55. MFF KV zařazen do soutěžní sekce Na východ od Západu. Do hlavních rolí příběhu o komplikovaném vztahu otce a dvanáctileté dcery obsadila dvojici neherců – bývalého zápasníka MMA Gusztáva Dietze a Zorku Horváthovou. I oni měli během natáčení komplikovaný vztah plný reálných pocitů nedorozumění a nesympatie, což nakonec pomohlo autentickému vyznění celého díla.

Herec Gusztáv Dietz, režisérka Hajni Kis a herečka Zorka Horváth

Také Hajni Kis potvrzuje, že i když filmový pitching není její oblíbená disciplína, nic jiného než naučit se dobře odprezentovat své nápady jí coby začínající filmařce nezbývá.

Pořad připravily: Hanka Malaníková a Jitka Kostelníková
Hudbu vybral: Pavel Zelinka
Spustit audio

Související