Jak se dýka na přišpendlení démonů dostala z mongolské jeskyně do Náprstkova muzea?
Kniha Návrat do Mongolska odkrývá příběh mongolské sbírky Náprstkova muzea, která je založena na sběratelství českých pracovníků – ti do Mongolska přijížděli v rámci spolupráce zemí Východního bloku zejména mezi 50. a 70. lety 20. století. Religionista Luboš Bělka vypráví o cestách a nálezech archeologa Lumíra Jisla. Malíř a sběratel Ondřej Basjuk popisuje, jak buddhistické artefakty vnikají do jeho života a tvorby.
Kniha Návrat do Mongolska vyšla v roce 2023 ve spolupráci Národního muzea a knihkupectví a galerie K-A-V-K-A. Editorkou knihy je Helena Heroldová, spolu s ní textem přispěli Luboš Bělka, Ondřej Crhák, Veronika Kapišovská, Milan Klečka, Ondřej Srba, Radka Šefců, Jan Šejbl a Veronika Zikmundová. Ondřej Basjuk do knihy spolu s osobně laděným příspěvkem přinesl také své tematické malby.
Související
-
V mongolské stepi uprostřed léta. O drsném životě tradičních pastevců bojujících se suchem
V rozlehlé mongolské stepi potkal dokumentarista Jiří Slavičínský rodinu pastevce Čandrábala. Kvůli klimatickým změnám tu ubývá srážek a prodlužuje se sucho.
-
Lámat si hlavu nad vlnami země, pastelkami i tím, co se dotýká nebe
Rozhovor o hádankách z Mongolska, starého Severu a o šifrách Brna vede v ArtCafé Tereza Lišková.
-
S buddhistou Minaříkem či básníkem Thákurem stezkou k bezpříčinné radostivosti a procitnutí
Tereza Lišková se v ArtCafé ptá Lubomíra Ondračky a Romana Blinky, jak se duchovní a mystické ideály Východu promítají do tuzemské literatury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.