Jak to říct. Poezie Samuela Becketta, fascinujícího dramatika, prozaika a nositele Nobelovy ceny

12. říjen 2019

Při příležitosti 30. výročí úmrtí Samuela Becketta, fascinujícího irského dramatika, prozaika a nositele Nobelovy ceny za literaturu, uvádíme výběr z jeho poezie. Z překladů a komentářů Jiřího Pelána připravil Miloš Doležal. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Irský spisovatel píšící francouzsky proslul jako hlavní představitel absurdního dramatu. Je autorem zásadních divadelních her 20. století (jako Čekání na Godota nebo Šťastné nové dny), autorem také experimentálních románů (Molloy, Malone ad.) a básníkem.

První básně začal psát Beckett už před válkou v naprosté existenční nouzi v Paříži. Zatímco jeho nejplodnější tvůrčí období přišlo teprve po roce 1945.

Becketta zajímalo lidské vědomí jako pole, na němž svádí boj duch s tělem. A šílenství pro něho bylo stavem, v němž se vítězství přiklání na stranu ducha. Úžasná výmluvnost vrcholných Beckettových textů pramení z toho, že Beckett drama lidské existence nesmírně zjednodušil. Že rezignoval na podružné nuance a reflektoval pouze ty nejelementárnější danosti.
Jiří Pelán

Pořad s komentáři literárního vědce a překladatele Jiřího Pelána uvádíme u příležitosti 30. výročí smrti spisovatele a také premiéry beckettovského představení Pan Pros režiséra Jana Nebeského v centru současného umění DOX.

Z překladů a komentářů Jiřího Pelána připravil Miloš Doležal.
Účinkují: Rudolf Pellar a Ivan Řezáč
Režie: Dimitrij Dudík

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.