Jak odstranit z vody metabolické produkty řas a sinic

28. červenec 2014

Řasy a sinice jsou nejen postrachem všech milovníků koupání v přírodě, ale mohly by zhoršit i kvalitu pitné vody. Aby se tak nestalo, je cílem vědců, mezi něž patří i doktor Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd.

Jako prakticky každé léto, i tentokrát už některé rybníky v České republice nejsou vhodné ke koupání kvůli vysokému výskytu sinic. Řasy a sinice by však mohly představovat riziko i pro pitnou vodu. Pomoci zabezpečit dobrou kvalitu pitné vody si dali za úkol vědci z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd.

Jeden z jejich výzkumných projektů se zaměřuje na odstraňování produktů metabolismu sinic a řas, z nichž některé jsou toxické, jako třeba mikrocystin. Badatelé hledají optimální způsoby, jak tyto látky z vody odstranit, zkoumají, jak reagují s činidly, které se do ní přidávají.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.