Jak jsem potkal koloběh života. Esej výtvarného kritika Petra Volfa o každodenní cyklistice

7. květen 2022

O svobodě na kole – ve městě i v krajině. Tak zní podtitul nové knihy esejů Je to jízda. Jeden z textů na Vltavě uvádíme v podání Petra Stacha. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Petr Stach
Připravila: Petra Kultová
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 7. 5. 2022

Sportovní publicistika – nebo vybrané kapitoly z dějin cyklistiky? To by bylo příliš úzké a zavádějící označení nové antologie Je to jízda (Paseka 2021). Kniha je totiž především radostnou fenomenologií čili zkoumáním cyklistiky, a to duchem, tělem a textem dvanácti cyklistek a cyklistů a zároveň osobností z nejrůznějších oborů. Iniciátorem a zároveň editorem publikace je básník, překladatel a mimo jiné kompilátor mnoha kol Ondřej Buddeus.

Pro vltavskou řadu Esejů vybíráme příspěvek Petra Volfa, spisovatele a novináře zaměřujícího se na výtvarné umění, architekturu a design. Autor v něm skládá hold spisovateli a novináři Otu Pavlovi a už v titulku – Jak jsem potkal koloběh života – se na styl tohoto klasika sportovní reportáže odvolává. Ve snaze vystihnout, co pro něj cyklistika samotná i psaní o ní znamená, dokáže být Petr Volf nevtíravě osobní a zábavně sebeironický (třeba když se označuje za extrémně lokálního cyklistu). Ve vypointovaném závěru propojuje své úvahy s nevšedním příběhem zrodu obrazu Koloběh života od Michaela Rittsteina.

Petr Volf (1965) je novinář, kritik umění a architektury, spisovatel. V letech 1984 až 1988 studoval na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy. Pracoval v MF Dnes (1990-1992 vedoucí kulturní rubriky), Reflexu a Hospodářských novinách. Publikuje v odborných časopisech Architect+, Beton, Intro a Stavba. Otiskl více než tři tisícovky článků, napsal desítky knih a katalogů, jako kurátor připravil řadu výstav. Zajímá jej tématika architektury mimo tradiční centra (přehlídka Místa architektonického vz(d)oru) stejně jako vztah sportu a umění (monografie Sport je umění). Ročně ujede „kolem domu“ deset tisíc kilometrů.

autor: kult
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.