Jak člověk je a má být na tomto světě? Erbenovy balady promlouvají k dnešku i 150 let po jeho smrti

20. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ilustrace Věnceslava Černého (1865-1936) k pohádce Tři zlaté vlasy děda Vševěda z knihy K. J. Erbena (1811-1870)

V sobotu 21. listopadu uplyne 150 let od úmrtí básníka, prozaika, pohádkáře a sběratele ústní lidové slovesnosti Karla Jaromíra Erbena. Jaký ohlas zaznamenalo v roce 1853 první vydání jeho Kytice a jak jeho dílo promlouvá k dnešku? Na otázky Petra Šrámka odpovídají v Akcentu literární historici Dalibor Tureček z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity a Václav Vaněk z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Připravila: Petr Šrámek
Editorka: Petra Kultová

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

autor: Petr Šrámek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.