Jak bojovat proti bakteriím napadajícím rostliny?

12. listopad 2013

Malé bakterie, které přenáší bodavě-savý hmyz, způsobují závažné choroby rostlin, včetně ovocných stromů; obtížně se zjišťují a ještě obtížněji se proti nim bojuje. Najít potřebné metody se snaží vědci v Českých Budějovicích.

Řadu onemocnění významných hospodářských plodin u nás často způsobují nejmenší bakterie, které nemají buněčné jádro, tzv. fytoplazmy.

Ty jsou blízce příbuzné choroboplodným zárodkům, které způsobují onemocnění živočichů a lidí, vyvolávají však závažné choroby rostlin, kdy po jejich napadení mohou odumírat i celé rostliny.

Fytoplazmy samy, jejich vlastnosti i nové způsoby jejich zjišťování – detekce – zkoumají v Ústavu molekulární biologie rostlin Akademie věd v Českých Budějovicích.

Jak připomíná doktorka Jana Fránová, jedním z příznaků nemocné rostliny jsou místo barevných květů květy zelené: už čínská císařovna prý před mnoha staletími dostávala od zahradníků zelené pivoňky. Fytoplazmy se tedy v rostlinách objevují už dávno a vyskytují v systémech pletiv, která rozvádějí organické živiny.

autor: Jana Olivová
Spustit audio