Jaco Pastorius 70. Připomínáme nedožité narozeniny fenomenálního basisty z Weather Report

30. listopad 2021

Na začátku prosince si připomínáme nedožité 70. výročí fenomenálního novátorského baskytaristy jménem John Francis Anthony Pastorius, řečeného Jaco.

Floridský rodák se od malička věnoval hudbě, také miloval tradiční americké míčové hry baseball a basketball, ale především se věnoval baskytaře. Z jejího krku jednoho dne odstranil pražce a vytvořil bezpražcovou baskytaru, do té doby nástroj nevídaný, který mu umožnil propojit možnosti elektrické baskytary s vlastnostmi kontrabasu. Proto také v prvním momentu mnohé ošálil a leckdo včetně kapelníka skupiny Weather Report Joe Zawinulla, si myslel, že Jaco hraje pouze na kontrabas. Byla to ale baskytara a Weather Report Pastoria brzy přizvali k účasti na jejich převratné činnosti. Tato spolupráce okamžitě vzbudila mimořádnou pozornost.

Slavná je také kooperace Pastoria s písničkářkou Joni Mitchell, třeba na albu Hejira z roku 1976, ovšem i jako skladatel se nejvýrazněji uplatnil právě u Weather Report a svoji tak trochu divokou osobnost kupříkladu vetknul do vlastní skladby Punk Jazz na desce Mr. Gone (1978).

Jacových skladatelských i hráčských schopností lídři Weather Report, Joe Zawinull s Waynem Shorterem, využili velmi brzy, už na albu Heavy Weather (1977), jehož se v krátké době prodalo neuvěřitelných půl milionu kusů. Pastoriova muzikalita byla jasně slyšet od prvních okamžiků a některé skladby z této nahrávky, jako třeba Bird Land, se staly přímo ikonickými.

Hudební flexibilitu a zcela nevšední techniku hry využívající nových možností bezpražcové baskytary Shorter se Zawinullem uplatnili i jinak, ve volnějších improvizačních skladbách. Jednou z mnoha může být zmíněna třeba Shorterova kompozice Pinocchio.

Pastoriova oslnivá hudební dráha byla bohužel jen velmi krátká. Zemřel v necelých 35 letech 27. září 1987. Trpěl značnými psychickými potížemi, které navíc zhoršili alkohol a drogy. Za svůj krátký život ale zanechal hlubokou uměleckou stopu.

autoři: Ondřej Konrád , Václav Vraný
Spustit audio

Související