Ja je niekto iný. Spisovatel Ondřej Macl si kvůli příběhu o Babišovi vymyslel alter ego
Spisovatel Ondřej Macl patří v současnosti bezesporu k nejsvéráznějším figurám na české literární scéně. Držitel Ceny Jiřího Ortena nebo Ceny Václava Buriana je mužem mnoha zájmů a talentů, počínaje filozofií a herectvím konče. Jeho básnická i prozaická tvorba se vyznačuje osobitým humorem, jazykovou hravostí, sklonem k mystifikaci a často i jistou mírou angažovanosti, což platí také pro jeho nejnovější knihu s názvem Legenda o Bocianovi.
Dotyčný titul vyšel v malém nakladatelství Viriditas, založeném teprve loni Matějem Senftem ve Stříbrné Skalici. Útlou prózu čítající necelých osmdesát stran doprovázejí ilustrace autora či autorky užívajícího nebo užívající pseudonym Tea π. Proč jsem v souvislosti s tímto dílem hovořil o mystifikaci, prozradí čtenáři už letmý pohled na obálku – jako autor je zde totiž uveden jakýsi Baban Rejdiš. Ondřej Macl svého fiktivního literáta obdařil nejen zmíněným jménem, vytvořeným přesmyčkou jména Andrej Babiš, ale i humorně pojatým životopisným medailonkem, který najdeme na přední záložce knihy. V něm mu mimo jiné připisuje autorství dvou skutečných knih, pod nimiž je podepsán náš bývalý premiér, totiž titulů O čem sním, když náhodou spím z roku 2017 a Sdílejte, než to zakážou! z roku 2021.
Čapí pozadí Andrejova příběhu
Jak název knihy napovídá, leitmotivem se tu stává nechvalně proslulé Čapí hnízdo, slovy vypravěče Babišovo mistrovské dílo i jeho Achillova pata, kvůli němuž byl ostatně Andrej Babiš před pár dny již potřetí vydán sněmovnou k trestnímu stíhání. Klíčovou roli pak v příběhu sehrává čáp pojmenovaný právě Bocian (což je slovenský výraz pro čápa). Celé Rejdišovo vyprávění, kladoucí si za cíl zasadit Babiše do dějin a mýtů „způsobem, jakým si to on sám zaslouží“, ovšem začíná mnohem dříve – až u samotného praotce Čecha.
Čtěte také
Není to samozřejmě poprvé, co se náš bývalý premiér dočkal satirického zobrazení v české literatuře – v této souvislosti připomeňme alespoň prózu Stanislava Bilera Nejlepší kandidát. Kniha Ondřeje Macla se ovšem může pochlubit velmi originálním pojetím, byť některé čtenáře možná zaskočí míra její absurdity a fantasknosti (s ohledem na nevelký rozsah však dobře stravitelná). Pokud ale neočekáváte klasickou politickou či společenskou satiru a dokážete se naladit na autorův specifický humor, pak vás může Legenda o Bocianovi příjemně překvapit.
Související
-
Ohlédnutí za cestou k sobě samému. Román Oceana Vuonga nastavuje zrcadlo Americe i autorovi
Jedním z nejočekávanějších překladových titulů uplynulé zimy se stal román s poetickým názvem Na Zemi jsme na okamžik nádherní.
-
Barbarský svět, kde platí jediné pravidlo: mlčeti zlato. Román Les je zdařilou prozaickou prvotinou
Druhou knihou spisovatele Marka Baroše se stala próza Les, jež nedávno vyšla v nakladatelství Prostor a která spadá do kategorie postapokalyptické literatury.
-
Dva temné příběhy z Afriky. Románem Safari se prozatím završilo české vydávání próz Pavla Haka
Spisovatel Pavel Hak je francouzsky píšícím autorem a držitelem několika literárních cen. Nyní se českého vydání dočkal jeho román Safari v překladu Zdeňka Humla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.