Další podcasty, rozhovory a příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bílá zvířata jsou velmi často hluchá; Ivana Myšková, Host 2017
Předchozí díl
Následující díl

„Ženy možná nezacházejí rády do krajnosti ve vnějším životě, ale v životě vnitřním dovedou každou situaci využít do dna, pokud chtějí.“ Tímto citátem Witolda Gombrowicze z knihy Bakakaj uvozuje Ivana Myšková svou povídku nazvanou jednoduše Závěs. Právě jeden chybějící závěs tu totiž roztočí kolotoč zcela nečekaných událostí. Co všechno dokáže se ženou udělat pocit, že ji z protějšího domu někdo sleduje? Je to strach, nebo vzrušení? A co všechno si taková žena dokáže v hlavě zkonstruovat a domyslet? Anebo se to nakonec opravdu stalo? Poslouchejte on-line do 22. dubna 2018.

Povídka Závěs se objevila v loňské sbírce Ivany Myškové s názvem Bílá zvířata jsou velmi často hluchá. Brněnské nakladatelství Host ji vydalo ve výrazně zdařilém výtvarném zpracování Martina T. Peciny. Že ale kniha není povedená jen po této stránce, potvrdil i letošní ročník cen Magnesia Litera, do jejíchž nominací se probojovala v kategorii Próza.

Ivana Myšková svou povídku pro rozhlasové zpracování sama upravila, a to i proto, že právě s rozhlasovou prací má bohaté zkušenosti. Řadu let pracovala pro kulturně publicistickou Mozaiku jako literární redaktorka, recenzentka a reportérka a s Českým rozhlasem spolupracuje i nadále.

V roce 2013 se ale výrazně zapsala i do české literární scény, když v nakladatelství Fra vydala novelu Nícení. Už v tomto jazykově vytříbeném příběhu mladé dívky Hermíny, která se snaží přijít na to, jak žít, ukázala Myšková jasně svůj talent.

Účinkuje: Tereza Dočkalová

Ze své knihy Bílá zvířata jsou velmi často hluchá pro rozhlas upravila Ivana Myšková.
Dramaturgie: Klára Fleyberková
Režie: Lukáš Hlavica

Natočeno v roce 2018.

autoři: Klára Fleyberková, Tvůrčí skupina Drama a literatura