Ivan Margolius: Praha za zrcadlem 1/2

03019217.jpeg

Výběr ze vzpomínkové knihy s komentářem autora.

Po válce se Rudolf Margolius stal náměstkem ministra zahraničního obchodu. Později byl obviněn z velezrady, sabotáže a špionáže a v roce 1952 popraven jako člen údajného „spikleneckého centra Rudolfa Slánského“.

Těžce nemocná Heda (s tehdy pětiletým synem) přišla o zaměstnání i byt. Po čase se znovu vdala za filosofa Pavla Kovályho. V srpnu 1968 odešli manželé do USA, do Čech se Heda Margoliová Kovályová vrátila až po revoluci 1989.

Její syn Ivan Margolius, dnes uznávaný architekt, žije v Anglii. Půl století po smrti otce se rozhodl pátrat ve vzpomínkách, rodinných i úředních dokumentech a vytvořit portrét nevinně zavražděného člověka, zachytit kořeny své rodiny i odkrýt kořeny vlastní. Jeho pátrání vyústilo v knihu Praha za zrcadlem.

Vzpomínky na Rudolfa Margolia nejsou jen životopisem vládního činitele a jednoho z členů KSČ, kterého mateřská strana odstranila ve vykonstruovaném procesu.

Jsou i dějinami Margoliusovy rodiny a kronikou dějinných událostí, které rodinu ovlivňovaly. Nabízejí osobní pohled na absurdní drama politických procesů i na to, jak se komunistická moc podepsala na každodenním životě Čechů.


Účinkuje: Miroslav Táborský

Autor: Ivan MargoliusPřeklad: Vít PenkalaPřipravila: Vladimíra BezdíčkováRežie: Petr Mančal