Ivan Margolius: Praha za zrcadlem (1/2)

Výběr ze vzpomínkové knihy s komentářem autora. On-line k poslechu do středy 25. ledna 2017.

Heda Margoliová - Kovályová prožila šťastné dětství a mládí v Praze. V roce 1939 se provdala za Rudolfa Margolia. V roce 1941 byla transportována nejprve do ghetta v Lodži, později do Osvětimi a dalších koncentračních táborů, odkud se jí podařilo uprchnout při pochodu smrti. S výjimkou manžela přišla během války o celou rodinu.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Po válce se Rudolf Margolius stal náměstkem ministra zahraničního obchodu. Později byl obviněn z velezrady, sabotáže a špionáže a v roce 1952 popraven jako člen údajného „spikleneckého centra Rudolfa Slánského“. Těžce nemocná Heda (s tehdy pětiletým synem) přišla o zaměstnání i byt. Po čase se znovu vdala za filosofa Pavla Kovályho a po srpnové okupaci v roce 1968 odešli do USA.

Syn Hedy Margoliové Ivan Margolius, dnes uznávaný architekt, žije v Anglii. Více než století po smrti otce se rozhodl pátrat ve vzpomínkách, rodinných i úředních dokumentech a vytvořit portrét nevinně zavražděného člověka, zachytit kořeny své rodiny i odkrýt kořeny vlastní. Jeho pátrání vyústilo v knihu Praha za zrcadlem.


Čte: Miroslav Táborský

Autor: Ivan Margolius Překlad: Vít PenkalaPřipravila: Vladimíra BezdíčkováRežie: Petr Mančal

Natočeno v roce 2008.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura