Ivan Klíma: Pohřeb

03705130.jpeg

Fantaskní povídka klasika moderní české prózy.

Poslouchejte na Vltavě 15. září 2016 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do středy 21. září 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Ivan Klíma je autor, který doslova odpovídá titulu „žijící klasik“. Je předním českým prozaikem, dramatikem i publicistou, spoluzakladatelem Obce spisovatelů (1989) a předsedou českého PEN-klubu v letech 1990-93. Za normalizace patřil ke spisovatelům v českých nakladatelstvích zakázaným, jeho knihy však vycházely v zahraničí a dočkaly se mnoha překladů.

Ivan Klíma se narodil 14. září 1931 v Praze. Za druhé světové války prožil tři a půl roku v terezínském ghettu. Po gymnáziu (1951) vystudoval češtinu a literární vědu na filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1956). Pracoval jako redaktor Literárních novin a Listů (až do jejich zákazu). V letech 1969-70 učil na univerzitách ve Spojených státech. Po návratu pracoval v dělnických profesích, než se stal spisovatelem ve svobodném povolání. V posledních letech (kromě rozsáhlého životopisu Moje šílené století) se Ivan Klíma vrátil ke své oblíbené literární formě, k povídkám. O povídce tvrdí, že je to nejobtížnější literární útvar, navíc dobrá povídka má být krátká, zvláště v dnešní době, kdy je každý z nás zavalen množstvím slov a vyprázdněných sdělení.

Z povídkové tvorby Ivana Klímy jsme u příležitosti jeho 85. narozenin vybrali povídku Podivné otcovství, sarkastickou grotesku Pohřeb a Venku prší.


Čte: Tereza Hofová

Autor: Ivan Klíma Připravil:Tomáš PešekRežie: Martina Schlegelová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby