Ivan Klíma: Ministr a anděl. Příběh diktátora, který pozdě pochopil, že už diktátorem být nechce. V titulní dvojroli Tomáš Töpfer

24. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivan Klíma v Městské knihovně v Praze (2014)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhlasová hra o svědomí a morálních rozporech diktátora, který se odvážil povýšit sama sebe na míru všech věcí. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Osoby a obsazení: Ministr a Anděl (Tomáš Töpfer), Tajemník (Jiří Ornest), Marie (Lucie Trmíková), Leo (Ivan Jiřík), Lékař (Soběslav Sejk), Hlášení a odhlášení (Zdeněk Švinger)
Dále účinkují: Nina Divíšková, Barbora Fišerová, Karolína Němcová, Jana Felčárková, Klára Vodenková, Jana Epikaridis, Klára Doležalová, Tomáš Böhm, Kateřina Rychnovská, Věra Vašíčková a Martin Davídek
Dramaturgie: Dušan Všelicha
Režie: Michal Pavlík
Natočeno: v roce 1994

Spisovatel Ivan Klíma patří mezi nejznámější české literáty. Proslavil se například prozaickými knihami Hodina ticha, Láska a smetí, Má veselá jitra nebo Moje první lásky.

Veřejnosti je však méně známá jeho tvorba dramatická. Hru Ministr a anděl napsal ještě v době normalizace v osmdesátých letech minulého století, a protože patřil k proskribovaným autorům, byla nejprve inscenována v zahraničí. Později se dokonce stala předlohou jeho politické satirické prózy nazvané President a anděl. V Českém rozhlase byla hra natočena v roce 1994 režisérem Michalem Pavlíkem.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.