Ivan Diviš: Význam a důležitost básnického principu

6. leden 2020

Úvahu básníka a esejisty o stavu našeho světa a místa poezie v něm čte Miloš Hlavica. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Ivan Diviš je jeden z nejvýraznějších a nejoriginálnějších českých autorů druhé poloviny 20. století. V roce 1969 emigroval a žil v německém exilu, kde pracoval jako redaktor v Radiu Svobodná Evropa. A právě na vlnách této rozhlasové stanice pronesl na počátku 90. let úvahu o významu a důležitosti básnického principu, ve které jasnozřivě pojmenovává stav našeho světa a místa poezie v něm. Zřetelně si uvědomuje, že „poesie je posledním smysluplným pokusem oslovit bližního.“

Účinkuje: Miloš Hlavica

Připravil: Miloš Doležal
Režie: Petr Mančal
Natočeno v roce 2014.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.