Ivan Bunin: Památný bál. Povídka klasika ruské literatury

3. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bál (konec 19. století)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ruský prozaik a básník, nositel Nobelovy ceny Ivan Bunin byl vždy považován za klasického reprezentanta pravé a nefalšované beletrie ve smyslu vskutku „krásného psaní“. Byl vnímán především jako autor meditativní, novoromanticky laděné reflexivní lyriky, vynikající povídkář a novelista. Jednu z jeho próz v překladu Jana Zábrany čte Petr Kostka. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Petr Kostka
Překlad: Jan Zábrana
Režie: Petr Adler
Premiéra: 3. 3. 2021

Z literární tvorby Ivana Bunina (1870–1953) si ze všeho nejspíš vybavíme jeho Temné aleje a jejich nostalgický, posmutnělý a vytříbený jazyk i vskutku aristokratického ducha. V prózách však můžeme zaslechnout i spodní humornou notu, zejména v mistrných charakteristikách postav, ve výstižném popisu zevnějšku, v ironii nad klišé ruského smutku a melancholie.

Ivan Bunin nesouhlasil s bolševickým režimem v Rusku, žil ve Francii a jeho díla v Rusku nesměla vycházet. Součástí kánonu ruské literatury se stal až po smrti, ale až do dnešních dnů jsou některá jeho díla pro ruskou vládnoucí vrstvu nepřijatelná. V roce 2016 dokonce ruská pravoslavná církev přišla s požadavkem, aby jeho díla byla vyřazena ze školních osnov, protože jsou příliš volnomyšlenkářská.

Spustit audio