Ivan Alexejevič Bunin: V temné aleji

03629610.jpeg

V díle spisovatele Ivana Bunina zaujímají význačné místo povídky o lásce. V té s názvem V temné aleji vypráví příběh o tragické lásce mladého básníka k mladé povrchní herečce.

Poslouchejte na Vltavě 19. května 2016 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do středy 25. května 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Ve svých dílech Ivan Bunin nostalgicky a s melancholickým steskem zachytil nenávratně ztracený život patriarchální Rusi včetně postupného rozkladu její svébytné staré kultury v důsledku změn v okolním světě. Klasickou vypravěčskou techniku, navazující na tradice Turgeněva, Gončarova a Lva Nikolajeviče Tolstého obohatil o modernistické a raně existencialistické motivy. Nezaměřoval se na dějovou stránku svých prací, nýbrž se snažil předávat čtenáři pocity a dojmy, a stal se tak opravdovým mistrem impresionistického detailu.

V roce 1933 mu byla udělena jako prvnímu ruskému spisovateli Nobelova cena za literaturu „za přísně umělecké ztvárnění, v němž uplatnil klasickou ruskou tradici prozaické tvorby“ citace z odůvodnění Švédské akademie).


Osoby a obsazení: Bunin (Otomar Krejča), Míťa (Jan Tříska), Káťa (Klára Jerneková), Paraša (Marie Tomášová), Matka (Věra Kubánková), Trifon (Miloš Nedbal), Ředitel (Vladimír Šmeral), Mamá (Marie Marešová), Kosťa (Josef Čáp) a Aňa (Iva Hüttnerová)

Autor: Ivan Alexejevič Bunin Překlad: Ivan Slavík a Jan ZábranaDramatizace: Libuše BlažejováDramaturgie: Alena BřízováHudba: František KováříčekRežie: Karel Weinlich

Natočeno v roce 1970.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby