Iva Klestilová: Za pět minut dvanáct. Dramatické bilancování v navenek dokonalé rodině

6. duben 2021

Za pět minut dvanáct je symbolickým časem určeným k tomu, aby člověk změnil dosavadní způsob bytí. Jak ho tedy naplní tři sourozenci středního věku? Tváří v tvář nečekanému úmrtí otce jsou nuceni bilancovat své dosavadní životy a přistoupit k zásadním osobním rozhodnutím. Dramatické účtování v navenek dokonalé rodině ve hře Ivy Klestilové poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Osoby a obsazení: Otec (Jiří Štěpnička), Bratr (Luboš Veselý), Sestra (Irena Vacková) a Bratr 2 (Jiří Vyorálek)
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Josef Daněk
Hudba: Tomáš Vtípil
Režie: Alexandra Bauerová
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2013

Konflikt mezi trojicí „dětí“ stojí v kontrastu s vnitřními promluvami jejich rodiče, poznamenaného vzpomínkami na dobu, se kterou má spojené zejména životní prohry a zklamání. V komorním prostředí hry Ivy Klestilové tak proběhne nejen soukromá bouře, ale také retrospektiva do období socialistického Československa a následujících změn, souvisejících s klopotným chodem nově vzniklého demokratického zřízení. V obývacím pokoji, kdysi navenek dokonalé pětičlenné rodiny, náhle vyvěrají doposud nesdělované osudy jednotlivých členů.

Natáčení seriálu Otčina, Jiří Štěpnička

Režisérka Alexandra Bauerová vytvořila společně s hudebním skladatelem Tomášem Vtípilem inscenaci, ve které je konání jednotlivých aktérů záměrně konfrontováno také zvukově-hudebními prostředky. Netradiční způsob práce se zvukovou kompozicí, fungující nejen jako scénická hudba, ale také jako prostředek, vytvářejí dramatický střet s herci, je posluchačsky náročnějším dílem.

autor: Hana Hložková
Spustit audio