Ion Luca Caragiale: Ztracený dopis

Rumunský dramatik Ion Luca Caragiale umístil děj společensko kritické komedie Ztracený dopis na maloměsto v období voleb. S pichlavým humorem zde rozvíjí zápletku, týkající se kompromitující milostné korespondence vysoce postavených lidí.

Hejtman provinčního rumunského městečka je tváří tvář postaven poměru, který udržuje s manželkou svého stranického kolegy a přítele. Je mu dokonce vyhrožováno, že náhodně nalezený, jím psaný, milostný dopis bude zveřejněn v Karpatském hromu. Přestože mu ze strany podváděného manžela z nepochopitelných důvodů nic nehrozí, jako představitel konzervativní politické síly se cítí ohrožen. Oprávněně. Nečekaným majitelem psaníčka je totiž místní liberál, dlouhodobě usilující o místo v parlamentu. Navíc ze strany nevěrné dámy sílí tlak na to, aby psaní získal a zničil. Se slovy: „Budeme bojovat třeba i proti vládě,“ se nakonec do celého případu sama vloží.

Caragialova komedie probíhá v rázném tempu a častých zvratech, dominují jí přesně zachycené charakterové rysy postav a způsob jejich řeči. Slabosti a nedostatky postav vynikají životností, stejně jako fráze, kterými se mnohdy dorozumívají. V duchu dobové satiryvyznívá zejména kritika politikaření, omezenosti maloměšťáků a pochopitelně i morálky. Zvláštní souhra náhod, mocenské ambice a hrozící skandál – témata, ve kterých autor vyjadřuje pochybnost, zda je možné získat poslanecký mandát čestně. Jako by vtipně popsané situace nepříslušely pouze roku vzniku 1884.

Na inscenaci z roku 1974, která vznikla v brněnském studiu Českého rozhlasu, se podíleli Otakar Jirouš (překlad), Pavel Minks (rozhlasová úprava), Vladimír Werner (scénická hudba) a Jaroslava Strejčková (dramaturgie). V režii Jana Tůmy účinkovali: Josef Karlík (Štěpán Tipatescu), Dagmar Pistorová (Zoja Trahanachová), Jiří Dušek (Zachariáš Trahanache), Jiří Tomek (Catanescu), Rudolf Jurda (Farfuridi), Pavel Kunert (Branzovanescu), Jaroslav Dufek (Shita), Leopold Franc (Občan) a Bohumil Slezáček (Agamemnon Dandanache).

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.