Ion Druce: Cesta Návratu. Několik obrazů z poslední životní etapy Lva Nikolajeviče Tolstého

14. listopad 2010

Spisovatel a dramatik Ion Druce (1928) je Moldavan, píše moldavsky i rusky, své knihy sám překládá. Jeho novelu Cesta návratu jsme vybrali k připomenutí stého výročí úmrtí Lva Nikolajeviče Tolstého 20. listopadu 1910.

Cesta návratu pojednává o spisovatelově poslední cestě z Jasné Poljany, na jejímž konci zemře, jak víme z historie, na odlehlém nádraží vesnice Astapovo, zmaten a ztracen jako král Lear (kterého neměl rád, vyčítal u této hry Shakespearovi nedostatek řádu). Novela se nikterak netýká jeho triumfálního uměleckého úspěchu, pojednává pouze o jeho stařecké deziluzi z rodinných i společenských poměrů.

„…kdyby na to přišlo, veškerá civilizace může jít k čertu, ale hudby, té by mi bylo líto…,“ říká starý hrabě Tolstoj, zklamán ve věci vyšší morální pravdy o světě a nepochopen svými nejbližšími.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová