Intimní a intenzivní film Dcera získal studentského Oscara

Dcera, film režisérky Darii Kashcheevy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dcera, film režisérky Darii Kashcheevy

Působivý, osobní a originální film Dcera vypráví o vztahu a možnostech porozumění otce a dcery. V české animaci je to velká událost, snímek naši kinematografii reprezentoval v červnu na respektovaném festivalu v Annecy a získal zde dvě ceny.  Nyní film uspěl znovu, Dcera získala studentského Oscara. Režisérka filmu Daria Kashcheeva byla hostem vltavských Reflexí.

Dcera, film režisérky Darii Kashcheevy

Vtahující filmová řeč ve službách příběhu o možnostech rodinného souznění

Snímek vypráví beze slov o vztahu dcery a otce a o ne/schopnosti si navzájem plně porozumět. „Každý člověk zažil nějaké nepochopení s rodiči, nebo i křivdu. I když to nějak výrazně nevnímáme, mohlo to ovlivnit i naše chování v dospělosti. Rozhodla jsem se, že scénář bude osobní, a když vznikl rychle, brala jsem to jako dobré znamení.“

Diana Cam Van Nguyen: Nesoustředit se jen na český rybníček

Diana Cam Van Nguyen

Diana Cam Van Nguyen je stále ještě studentkou magisterského programu na katedře animace pražské FAMU. Navzdory tomu její filmy již v tento moment brázdí ty nejprestižnější světové festivaly. Její poslední film „Spolu sami“ je animovaným dokumentárním filmem, který přináší portrét trojice mladých lidí, kteří se museli vyrovnat s tragickým úmrtím svých rodičů. Svou mezinárodní premiéru měl na konci ledna na festivalu v Rotterdamu.

Film má intenzivní zvukovou stopu a Daria Kashcheeva přiznává, že obdivuje paradokumentární filmové postupy například ve filmech Larse von Triera nebo bratří Dardennů. „U jejich filmů cítím, že mě to vtahuje do děje, a to ho jsem chtěla také dosáhnout.“ Dcera připomíná hraný film, simuluje ruční kameru, „jump cut“ střihy a disponuje množstvím detailů. „Všechno dělám ručně a o všem musím přemýšlet, vytváříme pro film celý nový svět, a proto animace má navzdory hrané stylizaci svůj smysl.“

„Dcera/Daughter“ je jedním ze tří filmů koprodukčního projektu Trojhlas, který je výsledkem spojení tří zajímavých studentských filmů, které vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni. V Česku bude k vidění na podzim.

Spustit audio

Související