Intelektuál se šamanskou intuicí a srdcem dítěte. Před 60 lety zemřel autor Letopisů Narnie, spisovatel C. S. Lewis

22. listopad 2023

Právě 22. listopadu tomu bylo šedesát let, co zemřel letitý ateista, který i díky přátelství s J. R. R. Tolkienem našel Boha, objevitel průchodu do magické říše šatníkem a autor sedmisvazkové ságy Letopisy Narnie, ale i Kosmické trilogie či Rad zkušeného ďábla, jehož největším trikem je přesvědčit lidstvo o tom, že neexistuje.

Kdo byli tzv. Inklings, proč si původem irský spisovatel nechával od dětství říkat Jack a co změnilo jeho pohled na víru? Jaká Lewisova další díla kromě Letopisů Narnie stojí za pozornost? Kterým žánrům se coby autor více než padesáti knih věnoval? O životě a díle C. S. Lewise na Vltavě pohovořil Pavel Hošek, který se ve své vědecké práci zabývá vztahem teologie a religionistiky a mezináboženským dialogem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.