Inspirace ukrajinským folklorem i životem v ruském Petrohradu. Poslechněte si povídky Nikolaje Vasiljeviče Gogola

20. květen 2022

Mistrovské povídky ruského klasika ukrajinského původu v podání známých herců. Účinkují Karel Höger, Josef Velda, Jan Vlasák a další. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Portrét
Překlad a rozhlasová úprava: Libor Dvořák
Účinkuje: Jiří Hromada
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno v roce 2017.

Bláznovy zápisky
Připravila: Hana Krejčová
Účinkují: Jan Vlasák, Lenka Krčková
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2002.

Májová noc aneb Utonulá
Překlad: Ervína Moisejenková
Připravil a režii má: Marek Pivovar
Účinkuje: Gabriela Mikulková
Natočeno v roce 2009.

Kočár
Překlad: Anna Nováková
Účinkuje: Karel Höger
Režie: Jana Bezdíčková
Natočeno v roce 1963.

Nos
Překlad: Anna Nováková
Účinkuje: Josef Velda
Režie: Karel Žalud
Natočeno v roce 1977.

Když se řekne Gogol, vnímáme to jako synonymum pro ruskou literaturu. Je pravda, že rusky psal, řadu let v Rusku žil a zásadně ovlivnil ruskou literaturu druhé poloviny 19. století. Málokdo ale ví, že Gogol pocházel z území dnešní Ukrajiny, údajně byl dokonce potomkem slavného kozáka Ostapa Hohola. Narodil se v roce 1809 v obci Soročynce na Poltavě a řada badatelů dnes zdůrazňuje právě jeho ukrajinský původ. Nejen z nacionalistických důvodů, ale především proto, že z ukrajinského prostředí čerpal inspiraci a typy pro své prózy a dramata. V letošním roce si připomínáme 170. výročí spisovatelova úmrtí (†1852).

Vltavským posluchačům nabízíme několik skvělých textů ze souboru Petrohradských povídek, groteskních próz s fantastickými prvky, kde portrét zásadně pohne osudem svého malíře (Portrét) nebo lidský nos začne žít vlastním životem (Nos). V interpretaci skvělého Karla Högera zazní také rozhlasová nahrávka povídky Kočár, která nezestárla ani po téměř 60 letech od natáčení. Prostřednictvím půvabných a zároveň bizarních Bláznových zápisků se dále dozvíme, co se odehrává v mysli malého, bezvýznamného titulárního rady. 

Z cyklu Večery na samotě nedaleko Dikaňky, humorných i strašidelně laděných povídek a pohádek z Ukrajiny, vybíráme prózu Májová noc aneb Utonulá – uhrančivým, básnivým stylem vyprávěný příběh o prolínání lidského světa se světem duchů, víl a roztodivných strašidel v kulisách podmanivé přírodní scenérie.

autoři: Dominik Mačas , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...