Ingmar Bergman: Záležitost duše

Ingmar Bergman a Sven Nykvist v roce 1960

Reprízou inscenace Záležitost duše pokračujeme v přehlídce rozhlasových adaptací textů velkého švédského režiséra Ingmara Bergmana. Záležitost duše – jedna z mála Bergmanových her určených přímo pro rozhlas – je působivým „časosběrným audio-deníkem“ dokumentujícím postupný osobnostní rozpad hlavní hrdinky Viktorie. V roce 1991 ji v překladu Františka Fröhlicha nastudoval režisér Josef Melč a do hlavní role obsadil Ivu Janžurovou. Vysíláme v rámci Severského roku na Vltavě v úterý 20. listopadu v klubu rozhlasové hry od 21.30.

Vedle oblasti filmu a divadla zanechal režisér Ingmar Bergman výraznou stopu také ve švédském rozhlase. Od konce 40. let s rozhlasem spolupracoval především jako režisér, z jeho inscenací jmenujme především Strindbergovy hry, například První varování, Holanďan, Bouřka, Hra s ohněm, je podepsán také pod adaptací slavného Cocteaova divadelního monodramatu Lidský hlas. Poslední Bergmanovou rozhlasovou režií byl Ibsenův John Gabriel Borkman z roku 2001.

Pro rozhlas napsal také několik vlastních rozhlasových her, mezi ně patří i Záležitost duše (1989), která získala následně v Bergmanově režii ocenění na Prix Italia. Monolog ženy, v němž se prolíná minulost s přítomností, má všechny znaky Bergmanova mistrovství analýzy lidské duše. Pro rozhlas text přeložil František Fröhlich, v režii Josefa Melče podavá v hlavní roli výtečný herecký výkon Iva Janžurová, ke které se v samém závěru inscenace připojí Věra Tichánková.

Po odvysílání najdete inscenaci k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.