Iluzionista sobě sám. Wariot Ideal uvádí one man kabaret v režii Petra Formana

Z inscenace Iluzionista, Vojtěch Švejda
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z inscenace Iluzionista, Vojtěch Švejda

Jako nenapravitelného milovníka divadla a snílka představuje svou postavu kouzelníka herec Vojtěch Švejda, který ve spolupráci s Petrem Formanem a pod hlavičkou souboru Wariot Ideal vytvořil inscenaci Iluzionista.

Z inscenace Iluzionista, Vojtěch Švejda

Wariot Ideal se s tímto one man kabaretem Vojty Švejdy vrací ke svým počátkům a navazuje na někdejší úspěšné sólové klauniády Bliss nebo Albert se bojí. Nová práce však není prostým návratem k moderní pantomimě či klaunérii, ale je eklektickou směsí všech dostupných jevištních disciplín.

Iluzionismus, eskamotérství, moderní nebo zábavná magie je artistický obor, při kterém kouzelník – iluzionista – vytváří prostřednictvím svých manipulačních schopností efekty, které udivují či fascinují diváky. Podle Vojtěcha Švejdy je jeho Iluzionista pouze částečně takovým kouzelníkem. Sám spíše, než aby iluzi vytvářel, tak ji žije.

V největší iluzi žije sám iluzionista

„Má postava je nenapravitelným milovníkem divadla a notorickým snílkem. Dal si za úkol, že ztvární jakoukoliv iluzi a jakýkoliv divadelní žánr. Tudíž on sám vytváří iluze, aby po tom všem zjistil, že v největší iluzi žije on sám. Je to velký naivista s dětskou duší. I když už je dospělý, jeho duše zůstala někde v dětství, ve hře, která ho baví.“

Z inscenace Iluzionista, Vojtěch Švejda

Vojtěch Švejda popisuje scénu vytvořenou přímo na míru inscenaci jako malé barokní divadlo. Jedná se o kukátkovou scénu s portálem, nad nímž ční nápis „Sobě sám“. „Prostor scény je členěný na tři části, které můžeme oddělit zatahovacími paravány,“ popisuje Vojtěch Švejda.

Petr Forman dodává, že si scénu inscenace Iluzionista můžeme představit jako zmenšeninu scény Národního divadla. „Skromný nápis ,Sobě sám´ tak trochu odkazuje k heslu ,Národ sobě´. Ale Iluzionista je postava, která si vysnila svůj život v divadle, v tomto povolání, v tomto světě, ve kterém právě prostřednictvím divadla vypráví svůj příběh.“