Ilustrace je malé výtvarné dílo. Výtvarnice Renáta Fučíková zve Na scénu!

6. únor 2024

Tvorbu posledního desetiletí výtvarnice Renáty Fučíkové přibližuje výstava s názvem Na scénu! v pražské Galerii Hollar. Výběr kurátorky Andrey Sloupové zahrnuje jak knižní ilustrace a kresby, tak třeba i návrhy poštovních známek nebo autorské knihy pro děti a mládež, které přibližují třeba hry světových dramatiků a historické osobnosti.

Většina kreseb obsažených na výstavě pochází z volného cyklu nazvaného Největší dramatici. „To, co je v Hollaru k vidění, je především proškrabovaná kresba – takové černo-bílé věci – papírové desky, na kterých je nanesen křídový povrch, na něm je ještě taková sametově hedvábná černá barva a já si pak vždycky beru nožíček a tím nožíčkem odškrabávám. Takže potom ten výsledek je jeden jediný originál,“ popisuje Renáta Fučíková. 

Poštovní známka je takový malý plakát, který na vás musí něco vykřiknout.

Letošní rok je rokem české hudby a do světa se chystá i známka k dvoustému výročí  Bedřicha Smetany. „Samozřejmě dvou sté výročí nemůžeme opomenout ani na známkách. Tentokrát se nejen sběratelé, ale i lidé, kteří chtějí poslat nějakou hezkou známku do zahraničí nebo tady v domácích končinách, dočkají aršíku tří známek, které budeme prezentovat příští týden,“ prozrazuje výtvarnice a dodává: „Bedřich Smetana nebude na známkách. Ať se ctěné posluchačstvo nechá překvapit, prozradím, že to bude něco z Mé vlasti a Smetana bude na takovém tom sběratelském artefaktu, kterým je obálka z prvního dne s razítkem…“

Jak dlouho trvá ilustrovat jednu knihu? Jak se mění výtvarné techniky s ohledem na věk čtenářů nebo obsah knihy? Jaká disciplína je navrhovat poštovní známky? A jaký vztah má Renáta Fučíková k historii? Poslechněte si celý rozhovor, ve kterém hovoří také o svých autorských knihách Čechov & a Královny a poutníci, i o tom, proč je důležité setkávat se se svými čtenáři. A proč o sobě říká, že je moderní patriotka? 

autor: nav
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.