Ilja Hurník: Lov na pláč

7. říjen 2014

Groteskní komedie o hudebním skladateli a psychiatrovi, kteří hledají hudební strukturu pláče.

Poslouchejte na Vltavě 7. října 2014 v 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 13. října 2014.


Groteskní komedie, v níž mají dva přátelé zvláštní zálibu. Nahrávají si na magnetofon lidský pláč a následně jej přepisují pro hudební nástroje - od běžného po žárlivý. Jen jeden ne a ne ulovit.

Psychiatr navštíví přítele houslistu: „Mám objev: Pláč má hudební znaky, vždycky tytéž, podle toho, co je jeho příčinou. Takže hudební analýzou lze příčinu určit.“ I začnou natáčet plačící osoby a houslista je přepisuje do not. Natočí pláč tesklivý, závistivý, vzteklý, jen jeden ne a ne ulovit, pláč radostný, šťastný.


Osoby a obsazení: Profesor Brünn, psychiatr (Jiří Němeček), Marta, jeho žena (Jaroslava Adamová), Mistr Hladovec, houslista (Zdeněk Řehoř), Herečka (Slávka Budínová), Paní Kubátová (Vlasta Jelínková), Sestra Anežka (Ludmila Roubíková), Hlasatel (Jiří Valenta), Hlasatelka (Věra Šafránková), Sonička (Milena Dostálová) a Režisér (Miloš Kopecký)

Autor: Ilja Hurník.Hudební improvizace: Václav Snítil.Režie: Jiří Horčička.

Natočeno v roce 1969.

autor: Ilja Hurník
Spustit audio