Igor Stravinskij: Úvahy osmdesátníka. Esej ruského skladatele z knihy Rozhovory s Robertem Craftem

16. květen 2022

Krátký text nazvaný Úvahy osmdesátníka pochází ze závěru života skladatele Igora Stravinského. Stravinskij v něm píše o své radosti z Beethovenovy Velké fugy, kterou si „na stará kolena“ zamiloval, srovnává svůj hudební jazyk s operou Vojcek Albana Berga a dává průchod svému ambivalentnímu vztahu k tvorbě tehdy mladých autorů Pierra Bouleze a Karlheinze Stockhausena, o kterých píše jako o hudební „zlaté mládeži.“ Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Otakar Brousek
Připravil: Josef Třeštík
Překlad: Herberta Masaryková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: v roce 2011

Jen málokterý skladatel dokázal mást své kritiky tolik jako Igor Stravinskij (17. června 1882 – 6. dubna 1971). Do povědomí široké veřejnosti se zapsal na začátku 20. století jako představitel ruské avantgardy svými balety Pták Ohnivák, Petruška a Svěcení jara. Následně se stal jedním z hlavních reprezentantů neoklasicismu v hudbě a ke konci života přišel se svou odpovědí na dvanáctitónovou hudbu Arnolda Schönberga a Antona Weberna. Jak sám říkal, nestaral se o to, jakým směrem by se měl vývoj hudby ubírat: „Mohu jít pouze tam, kam mne vedou moje hudební chutě,“ uvedl.

Čtěte také

Stravinskij se narodil do rodiny basisty opery Mariinského divadla, asi nejproslulejší období života prožil ve Francii a zemřel jako americký občan v New Yorku. Během své tvůrčí dráhy spolupracoval s těmi nejlepšími umělci z nejrůznějších oborů. Na výpravě představení s jeho hudbou se podíleli Henri Matisse nebo Pablo Picasso, literární texty k jeho dílům psali francouzští spisovatelé jako André Gide, Jean Cocteau nebo angloamerický básník W. H. Auden. Mezi nejznámější spolupráce svého druhu patří jistě jeho spojení s Ruským baletem Sergeje Ďagileva.

Kniha Igor Stravinskij – Rozhovory s Robertem Craftem, z níž je esej převzat, pojednává o hudebním skladateli ruského původu, žijícím později trvale v USA. Vznikla z podnětu amerického dirigenta Crafta, který kladl Stravinskému otázky. Stravinskij takto inspirován se zamýšlí nad dobou svého dětství a mládí v carském Rusku, nad životními a uměleckými zážitky v Paříži, Švýcarsku a USA, vzpomíná na své umělecké přátele a spolupracovníky a dává tak vznikat pozoruhodné galerii portrétů mnoha významných osobností, a to nejen skladatelů a hudebníků, ale i spisovatelů, básníků a malířů. Především se však otázky vztahují k hudbě.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...