Hyeny. Obhajoba opovržené šelmy. Česká verze kultovního německého dokumentu Petera Leonarda Brauna

19. leden 2018

Ve své době svou mimořádnou působivostí a takřka vizuálními obrazy ukázal další možnosti zvukového média. Dokument připravil v říjnu 1994 Zdeněk Bouček.

Rozhovor Tomáše Černého a Evy
Nachmilnerové

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V roce 1971 jej natočil při své africké cestě někdejší reportér stanice Sender Freies Berlin a pozdější ředitel rozhlasového a televizního festivalu Prix Europa, německý autor Peter Leonard Braun se zvukovým mistrem Dieterem Grossmanem. Peter se pokouší vyvrátit klišé o tom, že hyeny jsou zbabělci.

Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta)

Dílo s podtitulem Obhajoba opovržené šelmy zaujalo ve své době nejen volbou tématu, ale i svým zpracováním. Leonard Braun v něm mimo jiné ukázal, že hyena je charakternější zvíře než lev. Zvukový záznam nočního lovu těchto zvířat, doprovázený stručnými sevřenými komentáři, se svou mimořádnou působivostí vryl do paměti celých generací posluchačů.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...