Hundertwasserův dům ve Vídni slaví 20 let

1. říjen 2005

Hundertwasserův dům ve třetím vídeňském obvodě patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole. Nyní slaví své dvacáté narozeniny.

Pestrobarevná členitá stavba vznikala přesně podle umělcových představ a zásad. Friedensreich Hundertwasser tu například prosadil tzv. "okenní právo". Podle něj má obyvatel právo na to, "aby se mohl vyklonit z okna a přetvořit venku na fásadě všechno tak, jak mu odpovídá, a to kam až dosahuje jeho ruka. Aby pak z dálky z ulice bylo vidět: Tady bydlí člověk."

Hundertwasserův dům

Hundertwasserův dům se od svého dokončení před dvěma desetiletími změnil jen málo. Pyšní se celkem šestnácti soukromými a třemi společnými terasami o celkové ploše přes tisíc metrů čtverečních. Na terasách pokrytých zeminou stojí dvě stě padesát vzrostlých stromů. Stavba s padesáti byty byla veřejnosti poprvé zpřístupněna v rámci dne otevřených dveří 7. září 1985. Tehdy se na svérázný objekt přišlo podívat na 70 000 lidí. Díky velikému úspěchu tohoto projektu vznikly v okolí domu podobně laděné stavby, například galerie Kunst Haus Wien a několik restaurací a kaváren.

autor: (com)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová