Hudba v Divadle Husa na provázku. Pořad k výročí 50 let od založení legendární brněnské scény
Brněnské Divadlo Husa na provázku oslavilo 50 let od prvního představení. To se odehrálo v Procházkově síni Domu umění 15. března 1968. Na programu tehdy byla montáž Panta rei aneb Dějiny národa českého v kostce podle Milana Uhdeho a jednoaktovka Výběrčí od téhož autora v hereckém provedení Jiřího Pechy a v režii Zdeňka Pospíšila.
Divadlo Husa na provázku se postupně stalo fenoménem československého experimentálního divadla. Velké úspěchy slavilo v 70. a 80. letech minulého století a dodnes patří k předním českým divadelním scénám.
Jednou ze zásadních a charakteristických složek divadla Husa na provázku byla hudba a té jsou tyto Reflexe věnovány. V letošním jubilejním roce Divadlo Husa na provázku vstupuje do nové etapy – divadlo čekají personální změny a hledá se nová koncepce. O tom, ale především o historii Divadla Husa na provázku promluví dramaturg a teatrolog David Drozd.
S hudebním skladatelem Petrem Hromádkou hovořila autorka pořadu Simona Kostrhunová o jeho hudební tvorbě a o spolupráci s režiséry nejen z Divadla Husa na provázku.
Hostem pořadu byl spoluzakladatel Divadla Husa na provázku skladatel a muzikolog Miloš Štědroň. V pořadu zní výběr z hudební tvorby „provázkovských“ skladatelů.
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.