Hrdinové v poezii. Staří hrdinové

03321375.jpeg

On-line do čtvrtka 17. září 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 7. září 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Stáří má v literatuře všech věků a místních původů nejrůznější podoby, od krásného kmetství spojeného s moudrostí až po ubohý obraz bezmoci. Poezie není mezi literárními žánry výjimkou.

Vládnoucí stáří představuje Karel Veliký a mytologický král Artuš. Podle středověké Písně o Rolandu se Karel Veliký dožil metuzalémského věku 200 let a jeho moc byla podobna moci Slunce. Artuš byl první mezi rytíři kulatého stolu a jeho moc se opírala zejména o ně. Podle legend Karel Veliký snad ani nezemřel - a Artuš neumírá, ale omdlévá ve chvíli, kdy je bez svých rytířů osamocen.

Michelangelo Buonarotti je nade vši pochybnost jedním z největších umělců italské (a současně evropské) renesance. Byl ovšem nejen malířem a zejména sochařem, ale také básníkem. Skládal formálně dokonalé, vtipné i filozofující verše. Jeho báseň o stáří je sarkastickým pohledem na sebe sama a zpěvem zoufalství z bolestí těla a opuštěnosti srdce.

William Shakespeare se tématu stáří věnuje nejen v tragédii Král Lear, ale též v sonetech, kde čteme neustálé napětí mezi stárnoucím autorem a jeho mladým idolem, jehož totožnost je dodnes neznámá. Shakespeare ovšem nabízí cestu k věčnému mládí, podobá se té Michelangelově, jen není spojena s takovou fyzickou dřinou. Je to cesta umělce.

Anglický romantický básník William Wordsworth napsal baladu o starém pastýři, který se zpočátku zdá být zosobněním moudrého stáří, jež přichází na konci naplněného života. V jednu chvíli se však starý pastýř dostane do situace, v níž musí rozhodnout nejen o sobě a svých stádech, ale též o svém synovi. V tu chvíli se idyla prudce promění.

Chilský básník a zpěvák Victor Jara byl zavražděn v internačním táboře v Santiagu za vojenského puče generála Augusta Pinocheta. Dokud žil, zpíval písně o starých zemědělských dělnících z podhůří And, o muži, který celý život vede brázdami pluh a o jiném, který splétá z buvolích kůží lasa. Udření venkované si neodpočinou ani chvíli, tyhle staré hrdiny zastihuje smrt uprostřed těžké práce.


Účinkují: Hynek Chmelař, Ladislav Mrkvička a Jan Bidlas

Připravil: Matouš JaluškaRežie: Jaroslava Šiktancová

Spustit audio
autoři: Alena Zemančíková, Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby