Hrdinové v poezii. Pestří hrdinové

Barevné tužky, pastelky (ilustrační foto)

On-line do čtvrtka 2. července 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 22. května 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Hrdinové tento týden skutečně hrají všemi barvami. Uslyšíme starý příběh o rytířích kulatého stolu krále Artuše, v jehož sídle se o Vánocích zjeví zelený rytíř.

Připomeneme si historii slavné revoluční písně, která dostala jméno po francouzském přístavním městě Marseillaisa. Marseillaisa je bezpochyby revolučně rudá, ale existuje také na stejnou melodii text Marseillaisy bílé, kterou si zpívali vzbouření katoličtí sedláci.

Španělský básník Federico García Lorca miloval pestré barvy andaluských cikánů a napsal o nich celou řadu básní, v nichž barvy cikánských hrdinů kontrastují s četnickou šedí. Černý byl i režim generála Franca, který Lorcu připravil o život.

Americký básník Wallace Stevens napsal přibližně ve stejné době, kdy Lorca psal své Cikánské romance, v roce 1937 báseň o muži s modrou kytarou. Toho vidíme na slavném obraze z modrého období Pabla Picassa a báseň nikoli náhodou s Picassovým obrazem souvisí.

Portugalský básník José Antonio Almeida je představitelem současné portugalské poezie. Píše o černé ovci a bílé vráně, ale také o tom, co to je být duhový. Duhový prapor je symbolem homosexuality a o této odlišnosti Almeida ve své poezii hovoří. Ostatně „zlatá ovce rodiny“ podle Almeidy byl i Lorca.


Účinkují: Hynek Chmelař, Kamil Halbich a Marek Adamczyk

Připravil: Matouš JaluškaRežie: Jaroslava Šiktancová.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby