Hrdinové českého národa. Charlotta a Alice Masarykovy

7. prosinec 2015

Manželka a dcera prvního československého prezidenta.

Poslouchejte na Vltavě od 7. prosince 2015 vždy v 15:20. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hrdina.cz.

V období jeho zahraniční odbojové práce za první světové války zůstaly manželka a dcera, Charlotta a Alice Masarykovy, v Čechách, kde perzekuce a odloučení Charlottě výrazně podlomilo zdraví, zatímco Alice byla rakouskými úřady vězněna.

Dospělého věku se dožily čtyři děti Tomáše Garrigua Masaryka a jeho manželky Charlotty. Nejstarší z nich, dcera Alice, se narodila roku 1879 ve Vídni. Po ní následovali chlapci Herbert, Jan a nakonec Olga. Vztahy mezi rodiči a dětmi byly v rodině Masarykových na svou dobu velmi neobvyklé a velmi otevřené.

03336917.jpeg

V pořadu zazní hlas Alice Masarykové, ukázky z korespondence matky a dcery a další dobové materiály.


Připravil: Pavel Hlavatý

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová