Hrdinové českého národa. Charlotta a Alice Masarykovy

7. prosinec 2015

Manželka a dcera prvního československého prezidenta.

Poslouchejte na Vltavě od 7. prosince 2015 vždy v 15:20. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hrdina.cz.

V období jeho zahraniční odbojové práce za první světové války zůstaly manželka a dcera, Charlotta a Alice Masarykovy, v Čechách, kde perzekuce a odloučení Charlottě výrazně podlomilo zdraví, zatímco Alice byla rakouskými úřady vězněna.

Dospělého věku se dožily čtyři děti Tomáše Garrigua Masaryka a jeho manželky Charlotty. Nejstarší z nich, dcera Alice, se narodila roku 1879 ve Vídni. Po ní následovali chlapci Herbert, Jan a nakonec Olga. Vztahy mezi rodiči a dětmi byly v rodině Masarykových na svou dobu velmi neobvyklé a velmi otevřené.

03336917.jpeg

V pořadu zazní hlas Alice Masarykové, ukázky z korespondence matky a dcery a další dobové materiály.


Připravil: Pavel Hlavatý

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...